Antykoncepcja hormonalna a trądzik

tabletki antykoncepcyjne

Umówmy się już na samym początku – ja nie jestem przeciwna antykoncepcji, jednak sama jej nie stosowałam, nie stosuję i nie będę stosować 🙂 Ten wpis powstał po przeczytaniu przeze mnie kilku ciekawych artykułów na temat zależności pomiędzy stosowaniem antykoncepcji hormonalnej, a występowaniem trądziku. Nie mam w tej kwestii doświadczenia osobistego, choć z trądzikiem wciąż uparcie walczę. Przejdźmy do rzeczy…

Antykoncepcja hormonalna nie dla wszystkich kobiet

Nie jestem zdania, aby stosować antykoncepcję hormonalną tylko po to, aby pozbyć się trądziku. Pamiętajcie, że to są hormony, które mają wpływ na organizm. Ważne jest również to, że taką antykoncepcję powinny stosować kobiety w wieku rozrodczym.

Hormonalna terapia może być skuteczna na trądzik, ponieważ z reguły mamy go właśnie dzięki naszym hormonom. Nadmiar androgenów powoduje, że skóra wytwarza większą ilość łoju. Ten z kolei jest przyczyną zapychania porów skóry i trądzik gotowy. Androgeny również są odpowiedzialne za to, że rogowa warstwa naskórka się rozrasta. Stąd z kolei bierze się łupież i problemy ze skórą głowy.

Skąd się bierze nadmiar androgenów u kobiet? Organizm zaczyna ich więcej produkować, kiedy jajniki lub nadnercza pracują nieprawidłowo. Jeśli zatem masz zdiagnozowane policystyczne jajniki albo po prostu jesteś przed miesiączką, to na twojej skórze zaczynają pojawiać się pryszcze.

Kiedy antykoncepcja hormonalna może być rozwiązaniem problemów trądzikowych? Wtedy, kiedy nie jesteś już nastolatką, a jednak masz trądzik. Oprócz tego również wtedy, kiedy masz łojotok, zdiagnozowane androgenowe łysienie, hirsutyzm, nieregularne miesiączki, wszystkie inne sposoby leczenia trądziku zawiodły.

Antykoncepcja hormonalna a trądzik

W tabletkach antykoncepcyjnych znajdują się estrogeny oraz progestageny czwartej generacji. Taki ich skład pozwala na blokowanie owulacji, jak również na regulowanie miesiączek, łagodzenie PMS-u, łagodzenie bóli miesiączkowych, leczenie endometriozy, zapobieganie osteoporozie, zapobieganie powstawaniu torbielom na jajnikach oraz włókniakomięśniaków macicy.

Tabletki antykoncepcyjne również działają korzystnie w stanach zapalnych skóry, a więc wtedy, kiedy mamy trądzik. Dlaczego? Ponieważ znacznie zmniejszają one produkcję sebum. Ważne jest, aby stosować dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, bo one są w stanie leczyć trądzik.

Pamiętajcie, że nie zawsze antykoncepcja hormonalna jest w stanie wyleczyć wasze skórne problemy, ponieważ nie u każdego ten mechanizm działa tak samo. Jest bardzo wiele przypadków, kiedy kobiety nie powinny stosować takiej terapii, np. karmienie piersią, zaburzenia krzepliwości krwi, niewydolność nerek, choroba nowotworowa i wiele, wiele innych. Jest również całkiem sporo takich kobiet, które stanowczo odradzają leczenie trądziku w taki sposób. Ja natomiast powiem wam tak: najpierw porozmawiajcie z jakimś sensownym lekarzem, który ma większe pojęcie na temat takich metod leczenia trądziku. Wtedy podejmiecie decyzję czy to jest dla was dobre czy nie warto nawet wchodzić w ten temat. I tak bez wizyty u ginekologa i bez recepty od niego takich tabletek nie kupicie. Ja spełniłam swój obowiązek – ten wpis powinien was skłonić do zadumy 🙂

dołącz do mnie na facebook