Jak dojrzewanie wpływa na stan skóry?

Problemy skórne najczęściej są efektem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie. W życiu każdego z nas są takie okresy, kiedy hormony dosłownie szaleją i dlatego mogą wówczas pojawić się problemy ze skórą. Tak się dzieje w czasie ciąży, podczas menopauzy, ale również w okresie dojrzewania.

Dojrzewanie a stan skóry

Zmiany skórne powstają na skutek wahania poziomu hormonów płciowych – testosteronu, estrogenu i progesteronu, które produkowane są przez nadnercza, jądra i jajniki. U dziewcząt okres dojrzewania rozpoczyna się przeważnie w wieku 10-11 lat, natomiast u chłopców nieco później – około 12-13 roku życia. W tym okresie może pojawić się trądzik, choć wcale nie musi. Dlaczego?

Przede wszystkim podczas dojrzewania zwiększa się poziom androgenów, zarówno u chłopców, jak i u dziewcząt. To z kolei w znacznym stopniu wpływa na znajdujące się w skórze gruczoły łojowe, które zaczynają produkować większe ilości sebum. Stąd właśnie bierze się trądzik.

Prawdą jest, że blisko 90% młodzieży w okresie dojrzewania ma w mniejszym lub większym stopniu zmiany trądzikowe na skórze. Prawdą jest również to, że w większym stopniu problem ten dotyczy chłopców, niż dziewczynek. Zmiany trądzikowe na skórze pojawiają się w miejscach, gdzie jest duże skupisko gruczołów łojowych. Oprócz twarzy, będzie to także klatka piersiowa, plecy i ramiona.

Jak trądzik wpływa na młodych ludzi?

W okresie dojrzewania znaczne i widoczne zmiany trądzikowe mogą mieć duży wpływ na samoocenę. Jest to przecież taki czas, kiedy wygląd dla młodego człowieka jest niezwykle istotny. Ważne, aby już na początku pojawiania się tych zmian mieć nad nimi kontrolę. Wskazana jest konsultacja dermatologiczna, zamiast eksperymentowania na własnej skórze.

Podejście typu „wyrośniesz z tego” czy też zwykłe bagatelizowanie problemu nie pomaga. Wiem to po sobie. Bardzo często jest tak, że trądzik nie znika wraz z unormowaniem się hormonów w organizmie i wtedy zaczyna się poważny problem ze skórą. Jeśli trądzik zostanie zaniedbany, to później znacznie trudniej go wyleczyć, a powstające na skórze blizny trądzikowe będą szpeciły twarz przez długie lata.

Zajęcie się problemem trądziku od razu i w skuteczny sposób pozwala poprawić samopoczucie i wygląd skóry. To ważne w okresie dojrzewania i chciałabym, żeby wszyscy mieli tego świadomość. Jeśli wystąpi u Was trądzik, to nie załamujcie się. Zobaczcie na mnie – z tym da się żyć i mimo tych zmian skórnych normalnie funkcjonować. Jeśli cokolwiek zmieniłabym w swoim życiu, to z pewnością w okresie dojrzewania z pojawiającym się w mgnieniu oka trądzikiem poszukałabym pomocy u specjalisty. Ale kiedyś były inne czasy….

dołącz do mnie na facebook