Mleko a pryszcze – mity czy fakty?

Cześć wszystkim! 🙂

Dziś będzie post pełen ciekawostek, głównie na temat mleka i przetworów mlecznych, jak zresztą sam tytuł sugeruje. Zapraszam zatem do czytania i dzielenia się spostrzerzeniami.

Lubicie mleko? Ja na przykład nie wyobrażam sobie kawy bez mleka, albo porannego śniadania bez świeżutniej bułeczki z pastą twarogową, albo niedzielnego podwieczorku bez budyniu waniliowego. Niestety jak się okazuje mleko wcale nie jest takie zdrowe jak o nim piszą. Coraz więcej ludzi nie toleruje laktozy. I to nieważne czy pijecie mleko kupione w kartonie, butelce czy woreczku. Nieważne czypijecie mleko od swojej krowy czy od krowy pochodzącej z gospodarstwa ekologicznego. Mleko to jest mleko! Każde zawiera laktozę, a niektórzy z nas po prostu jej nie tolerują.

Jeśli pijesz mleko i robisz wszystko by nie mieć trądziku, a mimo tego go masz, odstaw ten biały płyn jak i wszelkie jego pochodne (przynajmniej na jakiś czas) i obserwuj swoją skórę, być może w mleku tkwi problem. Moim zdaniem to, że mleko może powodować pryszcze to FAKT. A jakie są jeszcze inne mleczne fakty?

MLEKO – FAKTY i MITY

Mleko wywołuje alergię – FAKT

Mleko nie tylko wywołuje trądzik, ale także jest przyczyną alergii pokarmowych. Jak rozpoznać czy mamy alergię na mleko? To proste – po wypiciu mleka lub zjedzeniu produktów mlecznych mamy następujące objawy – wysypka, biegunka, wymioty. Po odstawieniu mleka i jego przetworów wszystkie objawy znikaja jak za pstryknięciem palcami.

Organizm ludzki nie trawi mleka – FAKT

Skoro mamy alergię na mleko, cierpimy na nietolerancję laktozy i po spożyciu mleka na skórze pojawiają się pryszcze, to jasnym jest, że nasz organizm po prostu nie trawi mleka. Oczywiście nie można generalizować i mówić, że wszyscy mleka nie trawimy. Nie każdy bowiem może mieć ten problem. Przyjrzyjmy się statystykom  z Wikipedii. 

Procent ludzi z nietolerancja laktozy w zależności od narodowości:

Szwedzi – 2%
Europejczycy w Australii – 4%
Szwajcarzy – 10%
Amerykanie – 6-25%
Finowie – 18%
Tutsi – 20%
Afroamerykanie – 45-81%
Aborygeni – 85%
Bantu – 89%
Chińczycy – 71 %
Azjaci – Daleki Wschód – 65-100%
Indianie – 50-75%
Mleko sprzyja chorobom – FAKT
Co to oznacza? Nie wiem jak tam wasi lekarze, mój za każdym razem zaznacza, że jesli jestem chora powinnam zrezygnować ze wszystkich przetworów mlecznych. Ponoc mleko sprzyja rozgrzewaniu sie ciała, a to pogłębia infekcje. Oprócz mleka w czasie choroby unikajce cukru i wszelkich słodyczy, bo ten z kolei karmi bakterie wywołujące chorobę.
Mleko kozie jest lepsze niż mleko od krowy – MIT
A to z kolei straszliwy mit, nie wiem przez kogo wymyślony! (chyba przez handlarzy mlekiem kozim, bo jak wiadomo mleko kozie i jego przetwory są znacznie droższe od tych krowich). Mleko kozie zawiera więcej tłuszczu i może być bardziej zanieczyszczone bakteriologicznie.
Każde mleko trzeba gotować przed spozyciem, wtedy nie będzie powodować alergii – MIT
To mit nie tylko dlatego, że gotowanie nie zmienia faktu, że mleko powoduje trądzik i alergie. Mleko UHT dla przykładu jest już „gotowane” więc nie ma powodu by jeszcze raz je przegotowywać. 

Trochę naukowej wiedzy

Wiemy już, że mleko powoduje trądziki alergie, a chcielibyście się dowiedzieć jak dokładnie to się dzieje? 
Mleko uruchamia wydzielanie insuliny przez tzrustkę. Insulina natomiast stymuluje wydzielanie insulinopodobnego czynnika wzrostu IGF-1. Nabiał natomiast jest źródłem hormonów takich jak testosteron5. A co się dzieje jeśli w naszym organizmie bedzie nadmiar tego hormonu? Pory w naszej skórze zaczynają wydzielać większe ilości łoju, który sprzyja przyciaganiu bakterii odpowiedzialnych za trądzik. Dodatkowo hormon wzrostu IGF-1 może wywoływać namnażanie się keranocytów czyli komórek naskórka, które są także odpowiedzialne za trądzik. 
Proste? No PROSTE!
Unikajmy więc mleka i przetworów mlecznych oraz darujmy sobie słodycze, bo powodują gwałtowny skok insuliny.
Na koniec – tak jak obiecałam – kilka mlecznych ciekawostek. 
Najdroższe mleko pozyskiwane do badań pochodzi od myszy i aby otrzymać litr mleka trzeba „wydoić” 4000 myszek 🙂
Pierwszy peeling mleczny znany był już w Starożytnym Rzymie. W mleku moczono chleb i nacierano nim ciało.
W czasach biblijnych ten kto miał dużo krów dających duże ilości mleka, uznawany był za wielkiego bogacza (stąd przysłowie „Kraina mlekiem i miodem płynąca”).

2 thoughts on “Mleko a pryszcze – mity czy fakty?

  1. W większości przypadków wystarczy odstawić wszystko co ma w składzie mleko krowie i jego produkt uboczny serwatkę, aby pozbyć się trądziku. Mnie i kilku osobą pomogło. Są też badania na temat złego wpływu mleka krowiego na cerę.  Konopna farmacja Poznań na ul. Ratajczaka 33 na przeciwko bibloteki Uniwersyteckiej ma Fajne produkty z nimi pozbyłam się problemu . Panie poleciły mi Konopne nasionka łuskane z nich robię mleko konopne, dodaje też do musli bo zawierają dużo cynku i świetnie smakują https://konopiafarmacja.pl/wyroby-z-konopii/13-konopne-nasiona-luskane.html myję twarz mydłem konopnym które jest dla problematycznej skóry i smaruję twarz kremem Skin i jak do teraz nie mam nawrotu pilnuję odpowiedniej diety i stosuję krem skin i mydło

Comments are closed.