Trądzik – czynniki ryzyka i mity, w które wierzymy

pryszcze

Trądzik, pryszcze, zaskórniki – każdy z nas ma z nimi do czynienia. Nasza skóra jest bowiem tak skonstruowana, że jeśli się o nią nie dba regularnie, to odpłaca się nam wypryskami i problemami skórnymi. To taka nasza codzienność, orka na ugorze jak niektórzy mówią. Dziś opowiem wam o mitach dotyczących trądziku, w które wierzymy oraz o czynnikach ryzyka. To one mają główny wpływ na to czy trądzik wystąpi czy też nie.

Trądzik – co sprawia, że występuje i kiedy nasilają się jego objawy

Istnieją pewne czynniki, które mają wpływ na trądzik. Mogą one warunkować jego pojawianie się oraz nasilać jego objawy. Jeśli masz problem z trądzikiem, sprawdź na co powinieneś uważać.

  • Hormony – w okresie dojrzewania, zarówno u chłopców, jak i u dziewczynek, wzrasta poziom androgenów. To one właśnie są odpowiedzialne za większą aktywność gruczołów łojowych, jak również wzmożone wydzielanie sebum. To z kolei prowadzi do zatykania porów i występowania trądziku. Podobnie na większą produkcję sebum wpływają zmiany hormonalne zachodzące podczas ciąży oraz stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.
  • Lekarstwa – wszelkie leki, które w swoim składzie zawierają kortykosteroidy lub też testosteron również mogą mieć wpływ na pojawienie się trądziku oraz nasilenie jego objawów.
  • Dieta – o tym pisałam już nie raz, ale teraz jeszcze to podsumuję. Produkty bogate w węglowodany mają wpływ na trądzik. Bułki, chleb, chipsy, czekolada, słodycze – to wszystko sprawia, że mogą na skórze pojawić się pryszcze, a istniejący trądzik może się zaognić.
  • Stres i przemęczenie – stres, przemęczenie, niewyspanie ma ogromny wpływ na samopoczucie oraz zdrowie. Nasza skóra również odczuwa zgubny wpływ „życia w biegu”. Wtedy pojawiają się na niej pryszcze, a wystarczy mniej się wszystkim przejmować i po prostu się porządnie wysypiać.

Trądzik – trzy najpopularniejsze mity, w które wszyscy wierzymy

Przedstawię wam teraz trzy mity, w które wierzymy, że mają wpływ na pojawianie się trądziku.

  • Tłuste jedzenie – tłuste potrawy nie mają wpływu na pojawienie się trądziku oraz na jego nasilenie. Węglowodany oczywiście mogą potęgować trądzik, tłuszcze natomiast na pewno nie.
  • Nadmierna higiena – trądzik jest często wywoływany przez brak higieny, jednak zbyt częste mycie, a zwłaszcza głębokie oczyszczanie skóry, nasila jego objawy. Skórę trzeba oczyszczać z głową, dobrymi kosmetykami, łagodnymi w działaniu. Podrażnianie skóry trądzikowej to przysłowiowy gwóźdź do trumny. Może warto wypróbować sprawdzony kompleksowy program oczyszczający do cery trądzikowej? Delikatne oczyszczenie plus punktowe likwidowanie zmian trądzikowych – u mnie się to sprawdza.
Zestaw na trądzik
Kompleksowy program oczyszczający do cery trądzikowej
  • Wiek – kto powiedział, że trądzik mogą mieć tylko nastolatkowie? Ja znam całe mnóstwo osób w podeszłym i średnim wieku, które zmagają się z trądzikiem. I co ty na to? Nadal wierzysz, że tylko nastolatki mają pryszcze?

Źródło: www.mayoclinic.org