Trądzik grudkowy

trądzik grudkowatyCiężko tak naprawdę napisać, że jest to jakaś nowa odmiana trądziku. Nie jest to zgodne z prawdą, ponieważ trądzik grudkowaty to nic innego jak jedno ze stadiów trądziku pospolitego.

Stadium na pewno niemiłe dla oka, bo twarz z trądzikiem grudkowym cała pokryta jest ropnymi zaskórnikami w postaci grudek, które bardzo szybko się rozsiewają.

Prawdziwa zmora każdego nastolatka. Choć pamiętajmy, że trądzik ten, rzadko, bo rzadko, ale występuje również u osób dorosłych.

Nastolatek, który posiada trądzik w kolejnym stadium rozwoju zaczyna mieć również bardzo duże kompleksy na temat swojego wyglądu. I tłumaczenia osób, które chcą mu pomóc typu, nie przejmuj się, on w końcu zniknie, najzwyczajniej w świecie nie pomagają.

Zresztą młodzież w dzisiejszych czasach jest bardziej otwarta i jednocześnie bardziej niemiła niż kiedyś. Teraz, kiedy autorytety to osoby przeważnie chamskie nikt nie będzie bawił się z nastolatkiem posiadającym trądzik. Na pewno od razu otrzyma przezwisko troll, Shrek i usłyszy hasło „zmyj to gówno z twarzy”.

Naprawdę ciężkie jest życie współczesnego nastolatka, no, ale zboczyłam z tematu. Miałam przecież opisać jak powstaje trądzik grudkowaty.

Wpływ na powstanie trądziku mają oczywiście hormony, a konkretniej androgeny, które wpływają na zwiększenie wydzieliny łoju i dochodzi do zaczopowania gruczołu. W efekcie tworzą się skórne zaskórniki, które złożone są z łoju, kreatyny i bakterii Propionibacterium acnes, które produkują enzymy, odpowiedzialne za rozpad trójglicerydów do wolnych kwasów tłuszczowych. Długotrwałe zaleganie tego typu wydzieliny powoduje powstanie na skórze stanów zapalnych i tworzą się grudki, ropnie oraz guzki.

Efekt tego wszystkiego łatwo zauważyć u niejednej osoby.

Przemiana trądzik młodzieńczego w trądzik grudkowaty jest na tyle niebezpieczna, że powstałe miejsca zapalnie czasami nie chcą się goić. Dodatkowo, jeżeli dany nastolatek lubi wyciskać pryszcze, co wpływa na powiększenie stanów zapalnych, to po zaniku trądziku na skórze mogą pozostać blizny po trądzikowe. Nie musze chyba dodawać, ze taka pamiątka na twarzy po trądziku nie prezentuje się zbyt dobrze, a usunięcie jej jest niezwykle trudne.

Dlatego też o cerę trądzikową trzeba zacząć dbać jak najszybciej. Dziewczynki, zawsze chętniej sięgają po kosmetyki niż chłopcy, jednak to u chłopców przeważnie trądzik ma gwałtowniejszy przebieg. A czopy z zalegającym łojem łatwo odblokować używając odpowiednich kosmetyków na pryszcze. do przemywania twarzy oraz maseczek z morza martwego. Żel należy stosować codziennie rano i wieczorem, zaś maseczkę nakładać dwa, trzy razy w tygodniu. Takie postępowanie gwarantuje, że trądzik młodzieńczy będzie miał łagodny przebieg i na pewno nie dojdzie do stadium grud, na przykład żelukowatego.

A czy ciebie dosięgnie trądzik, zapytaj się mamy lub taty. Bo trądzik jest dziedziczny i jeżeli twoi rodzice w latach dojrzewania zmagali się z nim to masz ponad 90% szans, że i ciebie dopadnie. Już dziś radzę się zaopatrzyć w odpowiednie preparaty, bo lepiej przeciwdziałać powstaniu trądziku niż go leczyć.

ITen artykuł w google znaleziono na słowa kluczowe

  • trądzik grudkowy