Trądzik niemowlęcy – jak go rozpoznać?

trądzik niemowlęcy

Jeśli do tej pory wydawało ci się, że trądzik zarezerwowany jest jedynie dla nastolatków, to za chwilę będziesz w ciężkim szoku. Nie tylko dojrzewająca skóra nastolatków boryka się z problemem pryszczy i trądziku. Takie przypadłości skórne mogą dopaść każdego w każdym wieku. Dziś jednak skupmy się na tych najmłodszych. Trądzik niemowlęcy jest bowiem bardzo poważnym problemem, który dotyka coraz więcej dzieci i występuje u co najmniej 40% nowo narodzonych.

Trądzik niemowlęcy – co to takiego jest?

Trądzik niemowlęcy może pojawić się już nawet w 2 lub 3 tygodniu życia dziecka. Na szczęście dla malucha nie jest on problematyczny, nie boli, nie piecze, nie swędzi. Po prostu źle wygląda. Przyjmuje się, że wraz z dojrzewaniem skóry niemowlaka, trądzik również znika. Można przyjąć zatem, że jest on tymczasowy i po prostu go przeczekać. Można również przeciwdziałać jego rozprzestrzenianiu się.

U nastolatków przyczyną powstawania trądziku są w głównej mierze ich własne hormony. W przypadku trądziku u niemowląt sprawa wcale nie ma związku z hormonami dziecka. Przyczyną powstawania trądziku u niemowląt są hormony matki, które jeszcze przez jakiś czas po porodzie krążą we krwi malucha. To właśnie te same matczyne hormony mogą powodować pojawienie się wydzieliny z narządów rodnych u noworodka płci żeńskiej oraz powiększone i twarde w dotyku brodawki sutkowe u noworodka płci męskiej. To te hormony matki sprawiają, że skóra niemowlaka zaczyna produkować nadmiernie sebum. Na podbródku, czole, policzkach czy szyi pojawia się trądzik. Pryszcze mogą również pojawić się w okolicy oczu, na powiekach, plecach, klatce piersiowej czy ramionkach.

Ponieważ pory znajdujące się w skórze dziecka nie są jeszcze w pełni wykształcone i nie funkcjonują tak, jak należy, to stają się one łatwym celem przy infekcji trądzikowej. Dodatkowo, wrażliwa skóra dziecka, jest kolejnym czynnikiem ułatwiającym pojawienie i rozprzestrzenianie się trądziku.

Trądzik niemowlęcy – jak się go pozbyć?

Okazuje się, że najlepszym sposobem na pozbycie się trądziku niemowlęcego jest po prostu cierpliwe czekanie, aż hormony matki przestaną działać. Jednak takie czekanie nie jest domeną rodzicielek, które pragną jak najlepiej dla swoich dzieci i chcą, by ich piękne buzie nie miały żadnych krost i pryszczy. Oto kilka wskazówek, jak przyspieszyć gojenie się trądziku:

  • nie wyciskaj, nie duś, nie szoruj trądziku
  • przemywaj skórę ze zmianami trądzikowymi letnią wodą nawet 2-3 razy dziennie, a następnie osuszaj delikatnie miękkim ręcznikiem
  • nie stosuj żadnych kosmetyków na skórę z trądzikiem – absolutnie żadnych mydeł, balsamów, oliwek czy olejków, a już na pewno żadnych kosmetyków na trądzik dla dorosłych
  • spróbuj przyspieszyć leczenie trądziku w naturalny sposób – odciągnij z piersi odrobinę własnego mleka i delikatnie posmaruj nim skórę w miejscach zmienionych trądzikiem, to powinno przyspieszyć gojenie pryszczy
  • jeśli skóra twojego dziecka jest w bardzo złym stanie, a trądzik zamiast zanikać przybiera na sile, koniecznie udaj się z maluchem do lekarza dermatologa lub pediatry w celu konsultacji i ewentualnego wdrożenia bezpiecznego leczenia

Trądzik niemowlęcy – czy to na pewno trądzik czy tylko wysypka?

Pojawienie się zmian na skórze, krostek, pryszczy, wyprysków nie zawsze musi oznaczać pojawienie się trądziku. Niedojrzała i nieprzystosowana do pełnienia wszystkich swoich funkcji skóra niemowląt może w różny sposób reagować na wszelkie czynniki zewnętrze, klimatyczne, środowiskowe. Nie wpadaj od razu w panikę, kiedy na skórze dziecka pojawią się krostki. Przyjrzyj się im i bacznie obserwuj. Ja podpowiem ci, co to może być…

  1. Trądzik niemowlęcy – najczęściej są to czerwone pryszcze dość sporych rozmiarów w porównaniu do zwykłej wysypki skórnej, która pod palcami wyczuwalna jest jak drobniutka kaszka. Trądzik nie piecze, nie swędzi, nie przeszkadza dziecku.
  2. Wysypka skórna termiczna tzw. potówki – to malutkie, wilgotne, czerwonawe krostki występujące w skupiskach. Są podobne do trądziku, ale znacznie mniejsze i występujące w grupach. Znajdziesz je na ramionach, nogach, klatce piersiowej i brzuszku, w okolicy okołopieluszkowej i pod pieluszką również. Potówki pojawiają się wtedy, kiedy jest bardzo gorąco na dworze lub w pomieszczeniu, gdzie przebywa dziecko, kiedy jego skóra jest spocona i nie może swobodnie oddychać. Niestety potówkom często towarzyszy swędzenie, a nawet mrowienie skóry, przez co maluch może być niespokojny i płaczliwy.
  3. Wysypka skórna pieluszkowa – zmiany skórne pojawiają się w miejscach zakrytych pieluszką i powstają na skutek kontaktu skóry z wilgocią, moczem, substancjami drażniącymi, zbyt ciasnym przyleganiem pieluchy do skóry i tym samym zbyt małej przewiewności. W tych miejscach skóra jest zaczerwieniona, podrażniona, boląca w dotyku. Należy często zdejmować pieluchę i w miarę możliwości wietrzyć pupę niemowlaka. Dobrze jest również zastosować kremy na podrażnienia, np. Bambino czy Sudokrem. To złagodzi dokuczliwe objawy i przyspieszy regenerację skóry.
  4. Łojotokowe zapalenie skóry – to czerwone krostki lub guzki na skórze, podobne do trądziku, ale znacznie mniejsze. Mogą one mieć żółtawe czopki lub też występować z łuszczeniem się skóry. Często porównuje się je do łusek. Najpowszechniej występują w okolicy głowy, brwi, ale też i całej górnej części ciała.
  5. Egzema – skóra jest przesuszona, podrażniona, zaczerwieniona, może mieć tendencję do łuszczenia się. Najczęściej pojawia się na głowie oraz na policzkach niemowląt. Pod palcami czuć, ale też i gołym okiem widać w tych miejscach drobniusieńkie krosteczki. Taka wysypka może w bardzo szybkim czasie rozprzestrzenić się na ciele, w okolicach kolan czy łokci. Może ona również zmienić się w krostki wypełnione płynem. W takich przypadkach należy bezzwłocznie udać się do lekarza na konsultację. Nie wyciskać, ani nie przekłuwać krostek! Nie smarować żadnymi maściami, bez uprzedniej konsultacji lekarskiej!

Trądzik niemowlęcy – jak długo trwa?

Trądzik niemowlęcy jest tymczasowy. Powinien on samoistnie zniknąć w ciągu kilku tygodni po porodzie. Jeśli wystąpi w późniejszym czasie, to z reguły nie trwa dłużej, niż kilka miesięcy, jeśli jest nieleczony. Pocieszający jest fakt, że trądzik u niemowląt nie pozostawia po sobie żadnych blizn, plam czy przebarwień, jak to zazwyczaj dzieje się u nastolatków czy osób starszych. Nie martw się również na zapas, ponieważ wystąpienie trądziku u twojego kilkunastotygodniowego dziecka nie oznacza, że w czasie dojrzewania będzie ono miało trądzik. Ten właściwy dla nastoletniego wieku wcale może się u niego nie pojawić.

Źródło: www.whattoexpect.com