Problemy skórne noworodków i niemowląt – czy wiesz jak je rozpoznać?

trądzik noworodkowy

Myli się ten, który myśli, że małe dzieci nie mają problemów ze skórą. Już w pierwszych dniach życia może pojawić się u nich wysypka, pokrzywka, a nawet trądzik. Nie panikujcie! Tak naprawdę nie jest to taki trądzik, jak u nastolatków, jednak warto mieć świadomość, że coś takiego w ogóle istnieje. Wśród najczęściej występujących problemów skórnych noworodków i niemowląt wymienia się prosaki, trądzik noworodkowy, trądzik niemowlęcy oraz wyprysk łojotokowy. Pozwólcie, że przybliżę wam nieco te sprawy.

Trądzik noworodkowy i trądzik niemowlęcy

Trądzik u noworodków występuje w postaci małych krostek i pryszczy. które mają czerwone zabarwienie. Może on pojawić się na skórze już po około dwóch tygodniach po porodzie. Na szczęście w większości przypadków znika on samoistnie już po kilku dniach od momentu pojawienia się. Trądzik noworodkowy znacznie bardziej widoczny jest, kiedy matka karmi dziecko piersią. Jest to efekt hormonów, które dostają się do organizmu dziecka wraz z mlekiem matki. Nie oznacza to jednak, że należy przestać karmić piersią. Absolutnie nie! Natomiast ważne jest, aby nie wyciskać tych krostek, nie zdrapywać ich, a już na pewno nie należy nakładać na skórę dziecka żadnych kremów przeciwtrądzikowych. Najlepiej jest jedynie przemywać skórę zwykłą wodą, delikatnie osuszać i pozwolić jej swobodnie oddychać. Wtedy trądzik zniknie sam w bardzo krótkim czasie. Jeśli jednak krostki i pryszcze nie znikają, należy udać się do pediatry i ewentualnie zastosować terapię przez niego zleconą. To jednak zdarza się niezwykle rzadko.

Trądzik niemowlęcy pojawia się w trzecim bądź czwartym miesiącu życia dziecka. Powstaje on na skutek wzmożonej pracy gruczołów łojowych. Powinien on samoistnie zniknąć w ciągu sześciu do dziewięciu miesięcy. Trzeba zatem uzbroić się w cierpliwość. Jeśli trądzik zaognia się lub powiększa, to trzeba skonsultować się z pediatrą. Rzadko jednak trzeba zastosować jakąś specjalną kurację przeciwtrądzikową czy też antybiotyki. Przy trądziku niemowlęcym również nie zaleca się stosowania żadnych kremów. Najlepiej jest jeśli skóra swobodnie oddycha, wtedy takie zmiany skórne szybciej się goją.

Prosaki i wyprysk łojotokowy – zmiany skórne u dzieci

Prosaki są maluśkimi, żółtawymi krostkami, które przypominają swoim wyglądem grysik. Występują one na twarzy dziecka, głównie na nosku i na policzkach. Często określane są jako torbiele skórne wypełnione w środku łojem. Mogą one występować w tym samym czasie co trądzik noworodkowy i równie szybko znikają samoistnie. Nie należy ich wyciskać, przyduszać, ani zrywać. Odpowiednia pielęgnacja skóry, a więc jej przemywanie zwykłą wodą, powinna wystarczyć, by się ich pozbyć. Nie należy stosować na skórę dziecka żadnych kremów i maści.

Wyprysk łojotokowy to ostatnia z najczęściej występujących przypadłości skórnych u dzieci. Zmiany skórne w tym przypadku mogą występować na głowie dziecka, a także wszędzie tam, gdzie znajdują się gruczoły łojowe, a więc na karku czy też na brzuchu. Wyprysk łojotokowy występuje u dzieci pomiędzy trzecim, a szóstym tygodniem życia. Pojawia się wówczas stan zapalny – skóra staje się podrażniona, zaczerwieniona i może pokryć się strupkami. Z reguły do ukończenia pierwszego roku życia takie zmiany znikają samoistnie, jednak w tym przypadku z powodzeniem można stosować maść cynkową lub też krem z wiesiołkiem. Jeśli wypryski się sączą, wówczas należy zastosować fiolet krystaliczny. W każdym jednak przypadku należy wcześniej skonsultować się z pediatrą, by potwierdzić rozpoznanie i zastosować odpowiednie metody leczenia.

dołącz do mnie na facebook