Różne typy trądziku – zaskórniki czyli wągry

Ostatnio rozebraliśmy na czynniki pierwsze mechanizm powstawania pryszczy, a dzisiaj zacznę omawiać każdy z typów krost, które mogą pojawić się na naszej twarzy. Zacznę od tych najmniejszych i najmniej dokuczających.

Czyli na pierwszy ogień pójdą:

Zaskórniki czyli wągry po prostu. To od zaskórników zaczyna się cały problem z trądzikiem. Na skórze twarzy są widoczne jako małe punkty blokujące pory. W takim stopniu zaawansowania noszą nazwę mikrozaskórników. Wynika to z faktu, iż są tak małe – że nie jesteśmy w stanie ich zobaczyć. Oczywiście nie jest tak pięknie, że mamy mikrozaskórniki na twarzy i na tym koniec. Niestety dla nas – te malutkie zaskórniki mają tendencję do wzrostu – w wyniku czego przekształcają się w duże wągry albo różnego rodzaju krosty. A szkoda. Pewnie nie tylko ja wolałabym żeby nigdy nie urosły do tego stopnia

ŹRÓDŁO http://www.eucerin.com/uploads/pics/EUCERIN_Content_Impure_02_ET_10.jpg

 

Zaskórniki zamknięte (whiteheads)- przez część osób niesłusznie uważane za ropne krosty. Powstają w ten sposób, że rosnący mikrozaskórnik z powodu zablokowanego ujścia kanalika staje się coraz bardziej widoczny. Przy czym cechą charakterystyczną jest fakt, iż kanalik jest zatkany nie na powierzchni skóry, ale znacznie głębiej. W wyniku tego dochodzi do powstania typowej białej grudki, dobrze widocznej i wyczuwalnej na skórze.

 

Zaskórniki otwarte (blackheads)- ich wadą jest to że są doskonale widoczne – mają czarne główki i z tego powodu ciężko je ukryć na twarzy – co bywa bardzo irytujące – szczególnie przed ważnym dla nas spotkaniem czy wydarzeniem. W przypadku zaskórników otwartych kanalik przez obumarłe komórki i łój jest zablokowany znacznie wyżej, tuż przy ujściu kanalika na zewnątrz. Z tego powodu bardzo wyraźnie widać wszystko co się w nim znajduje. Gdybyśmy oglądali zaskórnik otwarty w przekroju to zobaczylibyśmy skręcony gruczoł łojowy, zablokowany twardą, żółtą substancją. Ta substancja, to mieszanka łoju i martwych komórek wyścielających kanalik. A że są to komórki naskórka – to jak przystało na te komórki zawierają barwnik – melaninę – który nadaje kolor naszej skórze. Pigment ten pod wpływem powietrza, przybiera czarny kolor i właśnie przez niego zaskórniki otwarte mają brzydki czarny czubek – i oczywiście nie jest to zabrudzenie, które można by było łatwo zmyć jak się co niektórym (wolnym od trądziku) osobom wydaje.


ITen artykuł w google znaleziono na słowa kluczowe

 • rodzaje pryszczy
 • rodzaje pryszczy na twarzy
 • czarny pryszcz
 • rodzaje krost
 • rodzaje trądziku
 • zaskórniki
 • rodzaje wypryskow na twarzy
 • rodzaje wyprysków
 • przekrój pryszcza
 • duże wągry

One thought on “Różne typy trądziku – zaskórniki czyli wągry

 1. witam, mam pytanie JAK SIE POZBYĆ pryszczy? białych, czarnych, tzw. z których leci płyn ( coś a la woda )

Comments are closed.