Jak kwasy owocowe AHA uwolnią cię od trądziku!

Słyszeliście kiedyś o kwasach owocowych AHA? Pisałam o nich już kiedyś, dzisiaj chciałabym powrócić do tematu i zaprezentować malutką buteleczkę z cieczą, która może odmienić wasze życie! Uwolnić was od trądziku!

Kwasy owocowe AHA są jednym z filarów współczesnej kosmetyki. Na ogromną skalę wykorzystuje się je w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, ale biorąc pod uwagę powszechność ich występowania można pokusić się o stwierdzenie, że zdecydowana większość z nas ma z nimi do czynienia na co dzień. Co więcej: właściwości kosmetyczne tych kwasów znano i wykorzystywano już w starożytności, choć oczywiście wtedy nie posługiwano się tą specjalistyczną nazwą.

Pochodzenie kwasów

Kwasy AHA, nazywane owocowymi, występują  w fermentowanych napojach mlecznych, w winach i oczywiście w owocach – w rozmaitych ilościach.

Robiąc maseczkę z kwaśnego mleka, dodając do masek i innych samodzielnie przygotowywanych kosmetyków cytrynę, wykorzystując dla celów kosmetycznych inne owoce wystawiamy się na działanie tych właśnie kwasów. Kwasy AHA są związkami organicznymi, należą do grupy tzw. alfa-hydroksykwasów, a zaliczają się do nich m.in.

  • kwas mlekowy (z kwaśnego mleka),
  • cytrynowy (z cytryny, marakui, winogrona)
  • jabłkowy (z jabłek, winogrona)
  • kwas glikolowy występujący naturalnie w trzcinie cukrowej.

Działanie kwasów owocowych AHA

Owoce są zdrowe, pochodzące z nich kwasy (o ile zjadamy je w naturalnej postaci tj. pod postacią owocu) również. Wiemy o tym wszyscy, tak więc zdrowotny wpływ owoców na zdrowie na razie pomińmy. Przyjrzyjmy się wpływowi kwasów AHA na skórę – tym bardziej, że kwasy AHA rewelacyjnie radzą sobie nawet z bardzo poważnymi wyzwaniami.

Tradycyjnie stosuje się je przede wszystkim do łagodnego złuszczania naskórka, ale (uwaga!) siła oddziaływania kwasów uzależniona jest od ich stężenia, dlatego też w produktach przeznaczonych do codziennej pielęgnacji i do domowego użytku używa się ich w minimalnych ilościach. W gabinetach kosmetycznych fachowcy mogą pozwolić sobie na więcej i rzeczywiście wysokie stężenia kwasów wykorzystywane są w bardzo inwazyjnych zabiegach.

Stosowane na co dzień kwasy AHA doskonale oczyszczają skórę, usuwają nagromadzony na niej obumarły i „przyciągający” zanieczyszczenia naskórek. Ich działanie nie ogranicza się jednak tylko i wyłącznie do warstwy zewnętrznej skóry. Dzięki temu, że są zbudowane z bardzo malutkich cząsteczek kwasy AHA przenikają w głębokie warstwy naszego zewnętrznego pancerza i tam stymulują produkcję kolagenu i elastyny.

Po kwasy owocowe AHA warto sięgnąć wtedy, gdy na skórze mamy nieładne przebarwienia, albo naszym problemem jest nazbyt intensywna produkcja łoju – kwasy te normalizują pracę gruczołów łojowych.

Dla skóry z problemami

Ogólne działanie witalizujące, regenerujące, odmładzające kwasów AHA jest nie do przecenienia, ale warto też wiedzieć, że kwasy te są jednym z najskuteczniejszych remediów na problemy osób z trądzikiem pospolitym. Niestety dla cery z trądzikiem różowatym raczej nie są wskazane. Niemniej jednak borykając się z pryszczami, zaskórnikami czy chociażby rozszerzonymi porami należy, w pierwszej kolejności, sięgnąć właśnie po kwasy owocowe AHA.

Efekty stosowania kwasów AHA Bingo Spa:

  • doskonale nawilżona skóra
  • zwiększone napięcie skóry
  • wyraźna poprawa wyglądu skóry – po zabiegu jest gładka, świetlista
  • wzmocnienie struktury kolagenu
  • przyspieszenie syntezy kolagenu
  • rozjaśnienie przebarwień.
  • zmniejszenie rozszerzonych porów skóry,
  • ochrona przed zaskórnikami.
  • oczyszczanie i zabezpieczanie przed zapchaniem mieszków włosowych
  • regulacja pracy gruczołów łojowych,
  • spłycenie zmarszczek.

Zalecane dozowanie kwasów AHA BingoSpa uzależnione jest od pożądanego efektu kosmetycznego. Kwasy AHA mogą działać dwojako, w zależności od stężenia: 

• 2 – 5% stężenie kwasów w recepturze: poprawa nawilżenia warstwy rogowej .
Mechanizm działania kwasów AHA BingoSpa w stężeniu 2 -5% polega na przyspieszonym złuszczaniu naskórka  w mechanizmie zbliżonym do fizjologii naskórka. Zwiększeniu kolagenu w skórze oraz zatrzymaniu się wody w warstwie rogowej – wzrost nawilżenia skóry

• 5 – 10% stężenie kwasów w recepturze: stymulowanie regeneracji komórkowej, poprawa złuszczenia naskórka i wygładzenie skóry .

 

Wyższe stężenia (pow. 10%), mogą silnie podrażniać. Znajdują się w profesjonalnych peelingach stosowanych wyłącznie w gabinetach kosmetycznych i dermatologicznych w leczeniu zmian chorobowych (np. rybia łuska, ostuda) i wad kosmetycznych (np. głębokie blizny potrądzikowe).

7 thoughts on “Jak kwasy owocowe AHA uwolnią cię od trądziku!

  1. Słowa mają ogromną moc, Ja bardzo w to wierzę. Mogą inspirować, dawać motywację lub pocieszenie, a gdy go potrzeba. Czasem w jednym zdaniu jak zaklęta jest mądrość, której szukamy w życiu przez bardzo długi czas. zapraszam do siebie 🙂

  2. Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa… trzymaj tak dalej, dbaj i pięlęgnuj swego bloga… Skąd czerpiesz tak ciekawe inspiracje ?

  3. Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony, zmusza do myślenia i refleksji. Od dzisiaj zaglądam regularnie. Pozdrowienia 🙂

  4. Wspaniały blog wiele przydatnych informacji zawartych w poszczególnych postach, Dzieki Ci za to serdeczne, zapraszam także do siebie…

Comments are closed.