Koniczyna czerwona na trądzik androgenny

koniczyna na trądzik androgenny

Rodzaje trądziku są różne i tak samo różne mogą być przyczyny jego powstawania. Jednak z każdym z nich można sobie poradzić, trzeba tylko wiedzieć jak. Śledząc mojego bloga wiecie, że ja stawiam na naturalne metody. Nie raz już się przekonałam o tym, że terapie naturalne, ziołowe przynoszą znacznie lepszy efekt, niż drogie kosmetyki z drogerii. Dziś opowiem wam o trądziku androgennym, który ma podłoże hormonalne. Opowiem wam również o koniczynie czerwonej, która z takim trądzikiem radzi sobie doskonale.

Czym jest trądzik androgenny?

Trądzik androgenny nazywany jest również trądzikiem hormonalnym, ponieważ powstaje on na skutek zaburzenia wartości hormonów wytwarzanych w organizmie. Taki trądzik pojawia się u osób, które ukończyły 25. rok życia.

Niestety ta przypadłość znacznie częściej dotyka kobiety, niż mężczyzn. To właśnie my, kobiety, mamy tendencje do wahań hormonów i stąd też częściej mamy problemy skórne.  Gruczoły łojowe wykazują wzmożoną produkcję łoju, wówczas pojawiają się torbiele ropne, krosty, zaskórniki i wykwity skórne.

Trądzik androgenny związany jest z huśtawką hormonów, dlatego najczęściej będzie on pojawiał się przed okresem, podczas menopauzy oraz w czasie ciąży. Duże, bolesne krosty mogą pojawić się na plecach, szyi, twarzy i dekolcie. Jak sobie z nim radzić? Naturalnie oczywiście 🙂

Koniczyna czerwona na trądzik androgenny

Ta pospolita koniczyna często rosnąca na łąkach, zielonych skwerach, jest cennym źródłem witamin i minerałów. Od wieków jest stosowana w medycynie ludowej, ponieważ działa:

  • uszczelniająco i wzmacniająco na naczynia krwionośne
  • hamująco na nadmierne krwawienie miesiączkowe
  • moczopędnie
  • wykrztuśnie
  • przeciwobrzękowo
  • odtruwająco
  • uspokajająco.

Koniczynę czerwoną należy zbierać w okresie kwitnienia i suszyć w temperaturze nie wyższej niż 50 stopni Celsjusza. Proces suszenia powinien odbywać się w zaciemnionym miejscu.

Suszone ziele koniczyny to bogactwo aminokwasów, witamin, soli mineralnych, a także białka w dobrze przyswajalnej formie. Jednak najcenniejsze dla osób z trądzikiem androgennym są izoflawony zawarte w koniczynie. Te substancje mają bowiem strukturę bardzo podobną do estrogenów. Kiedy zatem występują zaburzenia hormonalne, warto jest sięgać po koniczynę i jej dobroczynne właściwości.

W aptece dostępne są suplementy diety z koniczyną czerwoną. Ja jednak zdecydowanie polecam nazbierać tego ziela samemu. Jego wysuszenie nie zajmie dużo czasu. Następnie wystarczy zrobić napar lub też wyciąg alkoholowy, w zależności od przeznaczenia i korzystać z leczniczych właściwości.

dołącz do mnie na facebook