No nie oszukujmy się. Na pryszczach i wągrach nasze życie i problemy z pielęgnacją twarzy się nie kończą. Powiedziałabym, że dopiero zaczynają. Bo nawet kiedy w końcu pozbędziemy się wągrów i tych wszystkich cyst z twarzy – to pozostają po nich blizny.
I prawda jest taka – że sami dokładamy swojej twarzy. I ja niestety i w tej materii do wyjątków nie należę. A o co konkretnie mi chodzi?? O maltretowanie swojej twarzy. Gdy tylko wyskoczy mi jakiś nowy pryszcz – to prędzej czy później i tak go rozdrapię czy wycisnę. Wiem że nie wolno tak robić, wiem że w ten sposób tylko roznoszę infekcję i bakterie i przyczyniam się do powstawania kolejnych blizn po trądziku. Niby to wszystko wiem, niby staram się trzymać łapki przy sobie – ale wystarczy chwila zapomnienia, skupienia uwagi na innym problemie i ręce samoistnie wędrują w stronę pryszcza. Swędzi to drapię, boli – to wyciskam… A potem – potem to już jest tylko gorzej. Te chwilowe ulżenie sobie w cierpieniu sprawia, że moją twarz pokrywają nie tylko pryszcze ale i ślady po nich. Czerwono – sine place na skórze, czasami są wypukłe, czasami wklęsłe, w każdym razie skutecznie powstrzymują mnie przed wyjściem z domu bez makijażu.
Jednak wiadomo – makijaż to nie rozwiązanie – to tylko zatuszowanie problemu.
Dlatego zaczęłam intensywnie dokształcać się na temat walki z bliznami potrądzikowymi. A ten artykuł to wynik zdobytej wiedzy.I jeszcze jedna mała uwaga. Najskuteczniej i najlepiej walczy się z tymi bliznami – które NIGDY NIE POWSTAŁY. Proste prawda. Gorzej z wykonaniem tej rady. Bo to co proste – wcale łatwe nie jest.
- Oczyszczanie twarzy. Trzeba się mocno przyłożyć do regularnego i kompleksowego dbania o skórę twarzy. Do pozbywania się nadmiaru łoju ze skóry, zwężania por, likwidowania bakterii zagrażających wyglądowi naszej twarzy, tonizowania i mnóstwa innych rzeczy wiążących się z górą kosmetyków w szafie i czasem spędzonym na używanie ich. Warto zainwestować w delikatne, ale skuteczne gąbeczki do demakijażu. Świetnie na tym etapie sprawdzi się także maseczka cynamonowa
- Odpowiednia dieta – czyli taka – która nie zaśmieci naszego organizmu. Jeśli jedzenie jest dobrze przyprawione i kolorowe – omijamy je z daleka. Na kilometr widać chemię – którą po chwili zobaczymy na swojej twarzy. A przecież tego chcemy uniknąć.
- Nie wyciskamy pryszczy. Jeśli już nam coś wyskoczy – nie dotykamy twarzy – a już na pewno nie próbujemy szybciej pozbyć się pryszcza przy użyciu łapek. To co możemy zrobić – to po prostu zastosować w miejscu gdzie pojawił się pryszcz odpowiedni preparat zwalczający bakterie. Najlepiej żeby był na bazie kwasu salicylowego, siarki albo nadtlenku benzoilu. I pamiętaj – im szybciej zareagujesz i nie pozwolisz na pojawienie się stanu zapalnego tym większa szansa – że blizna się nie pojawi. Czym traktować infekcję wokół pryszcza?? Zielona herbatą, olejkiem z drzewa herbacianego, drożdżami, rumiankiem, wyciągiem z owsa
- A co zrobić jeśli blizna jednak pojawiła się?? Nie załamywać się – tylko aktywnie z nią walczyć. Im szybciej tym lepiej. Póki jeszcze jest świeża – bo właśnie wtedy mamy większe szanse na całkowite pozbycie się jej.
- Na tym etapie świetnie sprawdzą się delikatne (z podkreśleniem słowa delikatne) peelingi enzymatyczne. Jeśli macie wolną gotówkę – warto w tym celu przejść się do kosmetyczki. Jeśli brakuje Wam funduszy – możecie je sami wykonać w domu. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni preparat do peelingu enzymatycznego. Może to na przykład być 70% kwas glikolowy lub Kwasy owocowe AHA. Zarówno jeden jak i drugi półprodukt kosmetyczny świetnie się sprawdza do tego typu zadań. Dzięki nim pozbędziesz się martwych komórek naskórka, a dodatkowo sprawią, że Twoja skóra będzie bardziej gładka, jednokolorowa – bez przebarwień i rozjaśniona.Regularne stosowanie kwasów pozwoli Ci także w widoczny sposób rozjaśnić stare blizny po krostach i pryszczach. Ale to nie koniec ich dobroczynnego działania na skórę trądzikową. Peelingi chemiczne kwasami owocowymi AHA pomaga w odblokowywaniu i zwężaniu porów w skórze, a wiec aktywnie walczą ze zmianami skórnymi jakimi są wągry, krosty, pryszcze. Oprócz złuszczania naskórka działają przeciwzapalnie – bronią Twoją skórę przed kolejnymi bolącymi zmianami skórnymi. No i samo usuwanie starego naskórka ma znaczenie nie tylko w walce z bliznami, ale z pryszczami także. Jeśli nasza skóra składa się tylko i wyłącznie z młodych i zdrowych komórek – to łatwiej przez nią przedostaną się stosowane miejscowo lekarstwa na trądzik czy kosmetyki używane w walce z syfami. Sporo tych plusów jak na jeden kosmetyk, który tak naprawdę jest surowcem kosmetycznym.
ITen artykuł w google znaleziono na słowa kluczowe
- wysypało mnie na twarzy
- peeling enzymatyczny na trądzik
- peeling enzymatyczny trądzik
- peeling na pryszcze
- wypryski na twarzy
- jak oczyscic skore z pryszczy
- jak walczyć z wągrami
- jak walczyć z pryszczami
Zdecydowanie cera mieszana jest njnjrudaietsza w pielęgnacji, sama się o tym przekonuję na co dzień:/ dobre porady, nie wiedziałam, że nie powinnam stosować peelingf3w