Mydło sposobem na wągry i pryszcze?? Obalam mity

Czy wągry i mydło są dobrą parą, czy raczej wzajemnie się wykluczają, jak sądzicie? Przedstawiciele tych dziedzin, które z racji takiego a nie innego obszaru zainteresowań zajmują się trądzikiem reprezentują najczęściej dwie szkoły: jedni twierdzą, że twarz należy myć najzwyklejszym mydłem (np. szarym), inni uważają, że jedynie specjalistyczne mydła, żele i mleczka oczyszczające są w stanie przyczynić się do redukcji trądziku. Trudno stwierdzić kto ma rację, bo przedstawiciele obydwu grup mogą wylegitymować się pewnymi osiągnięciami w leczeniu trądziku. Cóż nam pozostaje? Eksperymentować, ale żeby to robić z sukcesem dobrze jest mieć pewną wiedzę. Co musicie wiedzieć?

Mydło mydłu i skóra skórze nie równe

W przypadku trądziku trzeba mieć na uwadze zbyt dużo zależności, by można było autorytarnie stwierdzić, że mydło jest szkodliwe i że zaostrza trądzik, ale w zdecydowanej większości przypadków cera współczesnych nastolatków bardzo źle reaguje na mydło. Z uwagi na wysuszające działanie typowego mydła twarz dotknięta trądzikiem początkowo dobrze reaguje na mydło – pozornie dobrze – zmiany zmniejszają się, a nawet znikają całkowicie. Stan pozornej poprawy utrzymuje się jednak bardzo krótko. Po pewnym czasie dochodzi do ponownego wysypu pryszczy i nasilenia się trądziku. Dlaczego? Na wysuszenie skóra reaguje obroną – zaczyna wytwarzać jeszcze więcej łoju, a ten, blokując ujścia gruczołów łojowych (ściągnięte przez mydło) przyciąga bakterie trądzikowe. W ten sposób na nowo powstają pryszcze.

Niemniej jednak u niektórych osób trądzik faktycznie cofa się na dłużej, ale jest to zjawisko występujące sporadycznie.

Łagodne oczyszczanie, stabilizacja i ochrona

Zwykłe mydło trudno więc komukolwiek polecać, zresztą większość mydeł na naszym rynku niespecjalnie pomaga w leczeniu trądziku. Wyjątkiem są mydła przeznaczone dla osób z cerą trądzikową, zazwyczaj bazują one na minerałach takich jak siarka, oraz olejkach o właściwościach przeciwtrądzikowych i przeciwłojotokowych. Najważniejszą cechą takich mydeł nie jest zdolność do wysuszania skóry – chodzi raczej o dogłębne oczyszczanie, nawilżanie i dostarczenie skórze takich substancji (witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych), które nie zaburzają pH i przywracają naturalny przebieg procesów fizjologicznych, których zaburzenia przyczyniają się do powstania trądziku.

Kostka, mleczko czy żel?

Postać kosmetyku ma właściwie drugorzędne znaczenie, aczkolwiek w dzisiejszych czasach profesjonalnych kosmetyków do mycia cery trądzikowej ma postać płynną. Ich używanie jest łatwiejsze, poza tym nie stwarza problemów z zachowaniem ich we właściwej postaci i bez zanieczyszczeń. Mydło siłą rzeczy dość szybko traci część swoich właściwości, podczas gdy kosmetyki w płynie można łatwo dozować pobierając niewielkie ilości, podczas gdy reszta kosmetyku, w stanie nienaruszonym pozostaje w bezpiecznym, aseptycznym opakowaniu.

Decyzja odnośnie wyboru kosmetyku do mycia cery trądzikowej należy oczywiście do każdego z nas indywidualnie, jednak sądząc po typowych reakcjach cery trądzikowej na mycie jej mydłem należałoby uznać, że jeśli nie jest specjalnym mydłem na trądzik – należy omijać je szerokim łukiem. Jest wiele innych – tańszych preparatów skutecznie oczyszczających twarz i nie wysuszających – których używanie zabezpieczy przed kolejnym wysypem wągrów

ITen artykuł w google znaleziono na słowa kluczowe

  • mydło oczyszczające do twarzy