Mydło dziegciowe na trądzik!

Mydło dziegciowe na trądzik to nie żadna nowość! Każdy kto zmaga się z trądzikiem musiał słyszeć o nim  chociaż raz. Na pewno nie każdy go próbował, ale nie jest żadnym odkryciem, że dziegieć cudownie leczy wszelkie wypryski na twarzy: trądzik, łuszczycę, egzemę, a nawet łupież czy AZS!

Zdania na temat mydła i trądziku są podzielone. Można nawet powiedzieć, że w tym temacie istnieje sporo kontrowersji. Trądzik i mydło są dobrą parą? Czy raczej wzajemnie się wykluczają? Jak myślicie? Zdania są podzielone: jedni twierdzą, że twarz należy myć najzwyklejszym mydłem (np. szarym), inni uważają, że jedynie specjalistyczne mydła, żele i mleczka oczyszczające są w stanie przyczynić się do redukcji trądziku. Trudno stwierdzić kto ma rację, bo przedstawiciele obydwu grup mogą wylegitymować się pewnymi osiągnięciami w leczeniu trądziku.

Cóż nam pozostaje? Eksperymentować, ale żeby to robić z sukcesem dobrze jest mieć pewną wiedzę. Co musicie wiedzieć?

Mydło mydłu i skóra skórze nierówne!
 

Mydło dziegciowe na trądzik!

 

Mydło dziegciowe na trądzik jak dla mnie jest idealnie! Jednak to tylko moje zdanie, wasze może być zupełnie inne 😉 Może znacie jakieś lepsze sposoby na mycie twarzy i wysuszanie pryszczy! Ja na razie nie znam 😉 Jednak wiem na pewno, że mydło dziegciowe na trądzik pomaga, a nie szkodzi!

W przypadku trądziku trzeba mieć na uwadze zbyt dużo zależności, by można było autorytarnie stwierdzić, że mydło jest szkodliwe i że zaostrza trądzik, ale w zdecydowanej większości przypadków cera współczesnych nastolatków bardzo źle reaguje na zwykłe mydło. Z uwagi na wysuszające działanie typowego mydła twarz dotknięta trądzikiem początkowo dobrze reaguje na mydło – pozornie dobrze – zmiany zmniejszają się, a nawet znikają całkowicie. Stan pozornej poprawy utrzymuje się jednak bardzo krótko. Po pewnym czasie dochodzi do ponownego wysypu pryszczy i nasilenia się trądziku. Dlaczego? Na wysuszenie skóra reaguje obroną – zaczyna wytwarzać jeszcze więcej łoju, a ten, blokując ujścia gruczołów łojowych (ściągnięte przez mydło) przyciąga bakterie trądzikowe. W ten sposób na nowo powstają pryszcze.
Niemniej jednak u niektórych osób trądzik faktycznie cofa się na dłużej, ale jest to zjawisko występujące sporadycznie.

 

Mydło dziegciowe na trądzik – Łagodne oczyszczanie, stabilizacja i ochrona

 

Zwykłe mydło trudno więc komukolwiek polecać, zresztą większość mydeł na naszym rynku niespecjalnie pomaga w leczeniu trądziku. Wyjątkiem są mydła przeznaczone dla osób z cerą trądzikową, zazwyczaj bazują one na minerałach takich jak siarka, oraz olejkach o właściwościach przeciwtrądzikowych i przeciwłojotokowych. Najważniejszą cechą takich mydeł nie jest zdolność do wysuszania skóry – chodzi raczej o dogłębne oczyszczanie, nawilżanie i dostarczenie skórze takich substancji (witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych), które nie zaburzają pH i przywracają naturalny przebieg procesów fizjologicznych, których zaburzenia przyczyniają się do powstania trądziku.

A więc ze specjalistycznych mydeł które pomogą w likwidacji pryszczy osobiście przetestowałam i polecam mydła:
na bazie siarki,
ozonowe
aleppo
dziegciowe

To moje pewniaki jeśli chodzi pomoc w uciszaniu sensacji na twarzy i dogłębne oczyszczanie nie wywołujące z czasem wysuszenia. Oczywiście to pewnie nie koniec listy – aktualnie jest naprawdę wiele kosmetyków do walki z trądzikiem, jednak póki co te przetestowałam – i z czystym sercem polecam.

mydło dziegciowe na trądzik

Kostka, mleczko czy żel?
Postać kosmetyku ma właściwie drugorzędne znaczenie, aczkolwiek w dzisiejszych czasach profesjonalnych kosmetyków do mycia cery trądzikowej ma postać płynną. Ich używanie jest łatwiejsze, poza tym nie stwarza problemów z zachowaniem ich we właściwej postaci i bez zanieczyszczeń. Mydło siłą rzeczy dość szybko traci część swoich właściwości, podczas gdy kosmetyki w płynie można łatwo dozować pobierając niewielkie ilości, podczas gdy reszta kosmetyku, w stanie nienaruszonym pozostaje w bezpiecznym, aseptycznym opakowaniu.

Decyzja odnośnie wyboru kosmetyku do mycia cery trądzikowej należy oczywiście do każdego z nas indywidualnie, jednak po metodach prób i błędów i testach wykonanych bezpośrednio na swojej skórze odradzam z całą stanowczością zwykłe mydła drogeryjne. Może są i znacznie tańsze od tych specjalistycznych, ale i skład i działanie przy walce z pryszczami pozostawiają wiele do życzenia. Więc jeśli lubicie mydło to po prostu poszukajcie takiego które faktycznie jest w stanie coś zdziałać 🙂 

by

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *