Wartościowe składniki kremów nawilżających

składniki kremów
Nawilżanie skóry jest niezbędne, by była ona jędrna i elastyczna. Na półce sklepowej znajdziecie całe mnóstwo kremów nawilżających. Tylko jak wybrać ten najbardziej odpowiedni dla swojej skóry? Jak przy każdym zakupie, tak i przy kupowaniu kosmetyków, warto jest czytać etykiety. W składzie kremów nawilżających znajdziecie poszczególne substancje, które mogą przysłużyć się Waszej skórze lub też jej zaszkodzić. Na co zatem zwracać uwagę wybierając krem nawilżający?

Dlaczego warto stosować krem nawilżający?

Jak już na wstępie wspomniałam – krem nawilżający pozwala zachować elastyczność skóry. Dzięki temu może ona spełniać swoje funkcje bariery ochronnej. Prawdą jest, że bez względu na pogodę, nie zasłaniamy całkiem twarzy. Jest ona zatem wystawiona na działanie przeróżnych czynników środowiskowych: wiatr, deszcz, mróz, promienie słoneczne. Odpowiednie składniki kremów nawilżających mogą zatem przeciwdziałać utracie wody i przesuszeniu, a także chronić przed promieniowaniem słonecznym, mrozem i wiatrem.
W kremach nawilżających możecie znaleźć trzy różne rodzaje składników, które mogą działać nawilżająco, natłuszczająco lub też obkurczająco. I to właśnie te składniki są kluczowe dla zachowania dobrej kondycji i pięknego wyglądu Twojej skóry. Za chwilę Ci o nich więcej opowiem, a wówczas Ty sama będziesz wiedziała, który krem nawilżający będzie dla Ciebie najlepszy. Pamiętaj jednak, że krem nawilżający stosowany w lecie nie musi być tym najlepszym na okres jesienno-zimowy. Obserwuj swoją skórę i po prostu spełniaj jej wymagania, a będziesz cieszyć się pięknym i młodym wyglądem każdego dnia.

Nawilżanie, natłuszczanie i obkurczanie – jakie składniki kremów są za to odpowiedzialne?

👉 Składniki nawilżające – jak wskazuje ich nazwa – mają za zadanie dbać o odpowiednie nawilżenie skóry. To właśnie one mają zdolność wiązania wody i w ten sposób poprawiania elastyczności skóry. W ten sposób również spłycają zmarszczki i zapobiegają tworzeniu się nowych. Do składników nawilżających zaliczamy: kwas hialuronowy, sorbitol i glicerynę. Składniki te mogą również działać na niekorzyść, ponieważ w celu utrzymania odpowiedniej ilości wody w płytszych warstwach skóry mogą wyciągać ją z głębszych warstw. Nie zalecam zatem stosowania ich non stop, by nie powstał efekt wysuszenia skóry. Składniki nawilżające mają lekką konsystencję, dzięki czemu krem z nimi w składzie jest najczęściej wybierany na okres wiosenno-letni. Najlepszym nawilżającym składnikiem kremów jest gliceryna. Dlatego warto wybierać kosmetyki do pielęgnacji twarzy, które mają ją w swoim składzie.
👉Składniki natłuszczające – są to tak zwane emolienty, które powszechnie występują w kosmetykach pielęgnacyjnych dla dzieci. Dlaczego? Ponieważ z powodzeniem zastępują one lipidy występujące w skórze, a których u małych dzieci jest zawsze niedobór. Do tych składników zaliczamy: dimetykon, ceramidy, kwas linolowy, glikol kaprylowy.
👉Składniki obkurczające – tworzą one na powierzchni skóry taki jakby film, który zapobiega utracie wody przez skórę. Najczęściej taki efekt można zaobserwować w kremach do rąk. Pomimo tego, że kosmetyk zdążył się wchłonąć, to na skórze wciąż czuć taką lekko śliską powłokę. Składniki obkurczające powinny być stosowane przede wszystkim w przypadku skóry suchej i bardzo suchej. Trzeba jednak liczyć się z tym, że takie kosmetyki pozostawiają skórę lekko tłustą, nawet świecącą się. Z tego też powodu nie polecam ich osobom posiadającym skórę tłustą, mieszaną lub też trądzikową. Do składników obkurczających zaliczamy: glikol propylenowy, masło shea i kakaowe, wazelina, lanolina, parafina i wosk pszczeli.
Jeśli posiadasz skórę trądzikową, to powinnaś postawić na pielęgnację stricte nawilżającą. W kosmetykach poszukuj substancji o takim działaniu. Unikaj natomiast substancji natłuszczających, ponieważ one tylko pogłębią Twoje problemy skórne.
Jeśli posiadasz cerę suchą, to szukaj kosmetyków ze składnikami natłuszczającymi oraz obkurczającymi. One bowiem będą nawilżać i utrzymywać wodę w skórze. Wtedy Twoja cera będzie wyglądała znacznie lepiej.
dołącz do mnie na facebook